Recep Ayında Oruç Tutmak: Niyeti, Fazileti

Recep Ayı Orucu: Mübarek 3 Ayların Başlangıcı

Recep ayı, İslamiyet için önemli aylardan biridir. Bu ay geldiğinde Müslümanlar hal ve hareketlerine daha fazla dikkat eder, kendilerini ibadete verirdi. Recep ayı sağır ay olarak bilinir. Çünkü bu ayda Allah kullarının işlediği günahları duymaz, sadece ettiği duaları duyardı.

Dini kaynaklarda yer alan ifadelere göre bu ayın bereketi çok fazladır. Recep ayı oruç tutmak için en uygun dönemlerden olduğu için sağlığı yerinde olanların oruç tutma isteğinin gerçekleştiği bereketli aylardan biridir.

Üç aylardan ilki olan recep ayı, günahlarından arınmak isteyen kişilerin bolca ibadet edeceği bir dönemdir. Yakınlaşmanın, bağışlanmanın ve tövbe etmenin ayı olarak bilinmektedir. Hz. Muhammed (s.a.v) döneminde Recep ayında tutulan oruçlar, günümüzde de aynı şekilde tutulmaktadır.

Sizlere hazırladığımız bu yazımız, aklınızdaki recep ayı orucuna nasıl niyet edilir Diyanet açıklamaları nelerdir sorusuna yanıt verecek. 3 ayların başlangıcı orucu olarak tanımlanan Recep ayında oruç tutmak için hatırlamanız gereken bilgileri bu satırlarda görebilirsiniz.

Arefe Günü Oruç Tutulur Mu? Fazileti Nedir?

Recep Ayında Oruca Nasıl Niyet Edilir?

Recep ayı içinde tutulacak oruç için sahur yapmanız önerilir. Hürmeti bol bu ay için oruç tutarken Recep ayı orucunun niyeti edilmelidir. Recep ayı oruçlarını tutmadan önce niyet ederken şu cümleleri söyleyebilirsiniz:

“Allah’ım yarınki orucumu senin rızan için tutuyorum. Sen bağışlayıcısın. Affetmeyi seversin. Oruçlarımı kabul eyle! Recep ayının hürmetine, senin sonsuz merhametine şükürler olsun. Tutacağım oruçları kabul eyle Ya Rabb’im.! Amin.”

Yukarıda ifade edilen niyet cümleleri Recep ayında tutulacak oruçlar için dile getirilebilir. Recep ayında tutacağınız oruçların sevabını ve bereketini kazanmak için gönülden niyet edip iftar saatine kadar güzel davranışlarda bulunmanız tavsiye edilmektedir.

Tekne Orucu Nedir? Nasıl, Kaç Yaşına Kadar Tutulur?

recep ayı oruç tutmanın faziletleri

Recep Ayında Oruç Tutmanın Fazileti Nedir?

Recep ayı oruç tutmanın faziletleri cümlelere sığmayacak kadar boldur. Bu bereketli ayda günahlardan arınmak isteyenler kendilerini ibadete adarlar. Peygamber Efendimiz; Recep ayının ne kadar önemli bir ay olduğunu şu hadisle bize anlatır:

Efendimiz (s.a.v.) şöyle buyurdular: “Beş gece vardır ki o gecelerde yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar Recep ayının ilk cuma gecesi (Regaip gecesi) Şaban ayının 15. gecesi (Berat gecesi). Cuma geceleri. Ramazan ve Kurban bayramları geceleri”

Bu ay içinde oruç tutanlar, imkanı varsa ihtiyaç sahiplerini de doyurabilir. İmkanı olmayanlar, edecekleri ibadetle sevap işlerler. Recep ayında aşağıdaki duayı 7 defa okuyanlar, büyük sevaba girer:

“Estağfirullâhe’l-Azîme’llezî la ilahe illâ hû el-Hay-yül1-Kayyûmu ve etûbü ileyh. Tövbete abdin zâlimin li-nefsihî lâ-yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ.”

Türkçesi:

“Hayat sahibi olan, her şeyi idare edip ayakta tutan, kendisinden başka hiçbir ilâh bulunmayan Allah’tan mağfiret dilerim. Kendi nefsine zulmetmiş kulun tövbesi gibi Ona tövbe ederim. Öyle bir kul ki, kendi nefsi adına ne ölüme, ne hayata ve ne de tekrar dirilmeye sahip değildir.” (Mecmuatü’l-ahzab, 1/599)

Sahura Kalkmadan Oruç Tutulur Mu?

Recep Ayı Orucu Ne Zaman, Kaç Gün Tutulur?

Recep ayının tamamını oruçlu geçirme zorunluluğunuz yoktur. Ancak bazı özel günlerde oruç tutarsanız daha çok sevap kazanırsınız. Dini kaynaklardaki açıklamalara göre Recep ayının ilk perşembesi oruç tutmak çok bereketli bir ibadettir. Bu konuyla ilgili bir hadis vardır:

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ‘den rivayet edildiğine göre: “Receb’in ilk perşembesini oruçla geçireni cennete girdirmek Allah-u Te’âlâ üzerine bir hak olur.”

 • Recep ayı 2022 senesinde 2 Şubat Çarşamba ile başlar. 4 Mart 2022 ile Şaban ayına devreder.
 • Oruç tutmak isteyenler, bu sürede oruç tutabilir.
 • Kesintisiz oruç tutulmamalıdır.
 • Çünkü kesintisiz oruç sadece ramazan ayının bir özelliğidir.
 • Recep ayında aralıksız oruç tutmak mekruh davranıştır.
 • Bu nedenle 3 gün ara vererek oruç tutabilirsiniz.
 • Eğer ramazan oruçlarınızdan borcunuz varsa ve kefaret orucu tutmak istiyorsanız; Recep ayını değerlendirebilirsiniz.
 • Kaç günlük oruç borcunuz varsa; içinde bulunduğunuz sene Recep ayında kefaret oruçlarınızı tutup sevaba girebilirsiniz.
 • Bu orucu tutarken ramazan orucu gibi sahura kalkıp iftar zamanında orucu bozabilirsiniz.
 • Recep ayı orucu kadın ve erkekler için tutulduğunda sevap kazandıran oruçlardandır. Peş peşe tutmadan aralıklı şekilde tutmanız önerilen bu bereketli oruç, kişiye nefis kontrolü sağlar ve vaktinde tutulamayan oruç borçlarının tutulmasına imkan tanır.
 • Ramazan ayı orucunun neşesini ve heyecanını yine Recep ayı orucunda da yaşayabilirsiniz. İnsanlara yardım ederek, aç olanları doyurarak orucun sevabını daha da yüceltebilirsiniz.

Berat Kandili Orucu Ne Zaman Tutulur, Nasıl Niyet Edilir?

recep ayı orucuna nasıl niyet edilir

Oruç Tutmanın 7 Bilimsel Faydası

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Göz Damlası Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Kan Vermek Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Diş Fırçalamak Orucu Bozar Mı? Diyanet Cevabı

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir