Ramazan ve Oruçla İlgili Hadisler, Ayetler

Mübarek Ramazanı Taçlandıran Ayet ve Hadisler

Tüm bir yılın bolluk ve bereket açısından en değerli günleri olarak nitelendirilen ramazan ayı, insana doğruyu ve hayırlı olanı göstermesi açısından da oldukça önem taşımaktadır. İslam kültüründe adeta günahlardan arınma, kötü huyları terk etme ve hem maddi hem de manevi yönden sevap kazanma olarak yer edinen ramazan ayında yapılan ibadetler ya da tutulan oruçlar kadar bilinçlenmek ve doğru olanı uygulamak da gerekmektedir.

Her yıl ramazandan önce ve ramazan ayı boyunca hem sosyal medya aracılığı ile, hem de televizyonlar sayesinde ramazanla ilgili ayetler ve ramazanla ilgili hadisler sık sık vurgulanmaktadır. Tüm aylar içerisinde sayılı günler olarak adlandırılan ve oruç ayı olarak görülen ramazan ayında tıpkı vücudun gıdadan ve sudan uzak kalması gibi dilin ve kalbin de her türlü kötü sözden, fesatlıktan, dedikodudan ve kişiyi günaha yönlendirecek eylemlerden uzak kalması gerekmektedir.

Bu nedenle bu ay boyunca okunacak Kur’an- ı Kerim çok daha fazla önem taşımakta ve mealine de ekstra önem verilmektedir. Aynı zamanda ramazan ayı boyunca her bir gün için öğrenilecek farklı ayetler ya da anlamı araştırılan ramazan hadisi şerifleri sayesinde manevi olarak doyuma ulaşmak da mümkündür. Eğer çocuklu ya da kalabalık bir ailede yaşıyorsanız, gün içerisinde ya da gece ibadetlerinizde ramazan ve oruç ile ilgili farklı ayetler ve hadisler belirleyerek hem kendiniz hem de çocuklarınız için eğitici zamanlar oluşturabilirsiniz.

Ramazanın ilk günü özellikle oruç başlangıcı olması dolayısıyla ekstra önem taşır, bu günde paylaşılacak hadisler ve ayetler sayesinde oruca adapte olmak da kolaylaşır. Sahur duası ve iftar duası ettikten sonra da ayetlerden ve hadislerden okumalar yapılabilir.

Küçükten büyüğe herkesin dolu dolu geçirdiği ramazan ayının Kur’an-ı Kerim ayı olması, bu ayın önemine dair hadis ve ayetlerin de tam olarak öğrenilmesi ve paylaşılması ile anlam bulmaktadır. Hoş geldin ramazan diyerek bu mübarek ayı karşıladıktan sonra her gününü dolu dolu ve hakkını vererek geçirebilmek için ramazan ayının ve orucun manasını da iyi kavramak gerekir.

Ramazan ayı hadisi şerifler ile derin anlamların daha iyi araştırıldığı bir dönem olur ve tekamüle katkısı büyüktür. Sizler için düzenlediğimiz bu yazı sayesinde siz de ramazan ayı boyunca bilgilerinizi tazeleyebilir ve oruçla ilgili ayetler nelerdir ya da oruçla ilgili hadislerin içeriğinde neler vardır gibi sorulara cevap bulabilirsiniz!

Ramazan ve oruç gelenekleri hem ayetlerde hem hadislerde en güzel şekilde anlatıldıkları için orucun faziletlerine dair bilgi sahibi olmak isterseniz bu kaynaklara yönelmeniz sağlıklı sonuçlara ulaşmanızı sağlar. Oruç niyeti nasıl edilir, oruç ne zaman en kıymetli haline gelir gibi soruların cevaplarına derin göndermeleri olan ayetler ve hadisler için oruç ibadetinin açlıktan öte olduğunu daha iyi idrak edebilirsiniz.

Ramazan ayı ile ilgili hadisler sayesinde bu bereketi ve fazileti bol ayın şerefine nail olmayı kolaylaştırabilirsiniz. Ramazan ve oruçla ilgili hadisler, yapmış olduğunuz ibadetin de farkındalığını artıracaktır.

Orucun sadece sahur vakti ve iftar saati arasında bir şey yemeden nefse hakim olmanın ötesinde maneviyata olan katkıları da daha iyi anlaşıldıkça, tutulan oruçların kıymeti de artar. Kendiniz, sevdikleriniz, sosyal çevreniz ve çocuklarınız için gönülden paylaşabileceğiniz ramazan ile ilgili hadisler takip eden alt başlıklarda sizleri bekliyor olacak.

İftar Mesajları En Güzel İftar Sözleri Hayırlı Dilekler

oruçla ilgili hadisler

Ramazan ve Oruç ile İlgili Hadisler

 • “Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır; birisi iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.” (Buhari, Savm 9; Müslim, Sıyam 163)
 • “Kim faziletine inanarak ve karşılığını Allah’ tan bekleyerek orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, İman 28, Savm 6)
 • “Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” (Buhari, Savm 5)
 • “Ramazan ayında yapılan umre tam bir hac sayılır, yahut da benimle birlikte yapılmış bir haccın yerini tutar.” (Buhari, Umre 4)
 • “Kim bir oruçluyu iftar ettirirse oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.” (Tirmizi, Savm 82)
 • “Ramazan orucu farz, teravih namazı ise sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.” (Nesai)
 • “Ey iman edenler! Sizden öncekilere yazıldığı gibi, oruç size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.” (Bakara Suresi, 183. Ayet)
 • “Oruç tutanın uykusu ibadet, susması tesbih, ameli kabul ve duası müstecab olur.” (Resulullah s.a.v)
 • “Eğer sorulsa ki, neden ramazan ayının orucu bundan az veya fazla farz kılınmadı? Şöyle cevap verilir: Çünkü bu, zayıf ve güçlünün gücünün yettiği bir miktardır.” (İmam Rıza a.s)
 • “Allah rızası için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teala bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar.” (Buhari, Cihad 36; Müslim, Sıyam 167- 168)

Ramazan ile ilgili hadisler Diyanet İşleri’nin sayfalarında, dergilerinde ve makalelerinde de elbette yer almaktadır, daha fazla örneğe bakmak için online olarak birçok kanala ulaşabilirsiniz. Hem Arapça hem Türkçe okuma yapabilirsiniz.

Sahur Nedir? Ne Zaman Başlar Ne Zaman Biter? Oruç İçin Önemi Nedir?

ramazan hadisleri

Ramazan ve Oruç ile İlgili Ayetler

Ramazan ile ilgili ayetler Diyanet İşleri Başkanlığı yazılarında en doğru şekilde, tasfirleriyle aktarılmaktadır. Biz de birkaç örnek vermek isteriz:

 • “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır…” (3)
 • “Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki (oruç tutmak suretiyle kötülüklerden) korunursunuz.” (7)
 • “… içinizden kim ramazan ayına erişirse, orucunu tutsun…” (8)
 • “Ey iman edenler, sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de oruç farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.” (Bakara 183)

Faziletli Ramazan Duaları Arapça, Türkçe

oruçla ilgili hadisler

Bu nasihatleri ramazan ayı boyunca aklınızda tutmalısınız:

 • Gözlerini haramdan koru!
 • Dünyalıklardan uzak dur!
 • Allah’a tövbeni çoğalt!
 • İyiliği yapmaya çalış, kötülükten uzak dur!
 • Günahlarının affı için Allah’a ümidini diri tut!
 • Bütün günahlarının bağışı için yalvar!
 • İyi ameller edinmek için motivasyonunu yüksek tut!

Ramazan ile ilgili ayetler ve ramazan ile ilgili hadisler konulu yazımızı umarız beğenmişsinizdir. Ramazan ayı her zaman hayırlara vesile olur, bu yazıyı okumanızın da hayırlı öğretiler almanız ve paylaşımlarda bulunmanız adına değerli olabilmesini umuyoruz. Her gününüzün bayramlar kadar güzel ve manevi olarak huzurlu geçmesini dileriz.

oruçla ilgili hadisler

İftar Duası Nasıl Yapılır? İftar Duası Arapçası ve Anlamı

Avrupa Yakası İftar Mekanları – Gidebileceğiniz En İyi 10 Restoran

Sahur Duası Nasıl Yapılır? Sahurda Okunacak Dualar ve Anlamları

Orucu Bozan Şeyler – En Çok Merak Ettiğiniz 10 Durum, Soru – Cevap

Ramazan Ayının Önemi – Bu Ayda Nelere Dikkat Etmeli? İşte O Bilgiler!

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda faydalı bilgiler kategorisini kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride söz konusu içeriğin açıklayıcı tanımlamalarına, en belirgin faydalı özelliklerine, doğru ve etkili kullanım tavsiyelerine kolaylıkla tek yazıdan ulaşabilirsiniz. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. İlgili besinin ya da ürünün faydaları her bünyede farklı etkiler gösterebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek sorunlardan sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir