Arveles Ağrı Kesici Prospektüs, Yan Etkileri, Fiyatı

Arveles Ağrı Kesici İlaç Kullanımı ve Etkileri

Arveles nedir ne için kullanılır? Ağrı kesicilerden biri olan Arveles ilaç sektöründe adı sıkça duyulan bir ilaçtır. Genellikle Arveles baş ağrısı tedavilerinde tercih edilir. Her bir tableti 25 gram olan Arveles’i kulaktan dolma bilgilerle değil de daha yakından ve tıbbi özellikleri ile tanımanız için bir yazı hazırladık. Bu içeriğimiz sayesinde Arveles’in kullanım alanlarını ve yan etkilerini doktor görüşleri ile öğrenebilirsiniz.

Arveles nedir? Kas ağrıları, baş ağrısı ve kadınların regl dönemi ağrıları için yaygın olarak kullanılabilen bir ağrı kesicidir. Arveles 25 mg deksketoprofen ve 20 tabletlik kutuların içinde, eczanelerde satılmaktadır. Antiinflamatuvar ilaç grubunda yer alır. Arveles çiğnemek için uygun değildir, yutularak içilen bir ilaçtır.

Arveles ampul formu da bulunmaktadır. Arveles çeşitleri arasında bulunan bu tür hap içemeyen kişilerde ve özellikle ameliyat sonrası gibi ağrıların yoğun olduğu vakalarda tercih edilmektedir. Ampul içindeki sıvı mutlaka bir uzman tarafından vücuda enjekte edilmelidir. Enjeksiyon sonrası biraz kızarma ve iğne olan yerde hafif bir rahatsızlık olabilmektedir.

Bilinçli ilaç kullanımı için mutlaka her bir ilacı kullanırken doktorunuza danışmanız şarttır.

Size iyilik yapmak isteyen çevreniz, yanlış bir ilaç önerip sağlığınızı tehdit edebilir; zira arveles ağrı kesici kullanımı yaygın bir ilaçtır.

Arveles yan etkileri ile karşı karşıya kalmamak için doktorunuzun tavsiyesi dışında kullanmamanızı öneriyoruz. Aman dikkat diyelim!

Bu uyarı Arveles kullanımı dışında tüm ilaç kullanımları için de elbette geçerlidir. Öncelikle, bağışıklık sisteminizi güçlü tutarak ilaç kullanım ihtiyacını azaltabileceğinizi unutmayın. Arveles etken madde vücuda ortalama 30 dakika sonra etki etmeye başlar ve etki 5-6 saat devam eder. Arveles etki süresi ağrının şiddetine göre, kişinin fiziksel özelliklerine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Arveles Ağrı Kesici Prospektüs

Arveles prospektüs özellikleri incelendiğinde şu özellikleri görebilirsiniz:

Arveles öncelikle kas ve iskelet ağrıları, dismenore, diş ağrıları, postoperatif ağrı gibi hafif ve orta şiddetteki ağrıların semptomatik tedavisinde kullanılır.

Formülü:

Her bir tablet: 25 mg deksketoprofen (INN)’e eşdeğer 36.9 mg deksketoprofen trometamol ve titanyum dioksit (E 171) içerir.

Farmakolojik özellikleri:

Farmakodinamik Özellikler: Deksketoprofen trometamol S-(+)-2-(3-benzoilfenil) propiyonik asidin trometamin tuzu, nonsteroid antiinflamatuvar ilaç grubuna dahil analjezik, antiinflamatuvar ve antipiretik bir ilaçtır.

Non-steroid antiinflamatuvar ilaçların etki mekanizması, siklooksijenaz yolagının inhibisyonu ile prostaglandin sentezinin azaltılmasıyla ilgilidir. Özellikle, prostaglandinler PGE1, PGE2, PGF2a, ve PGD2 ve aynı zamanda prostasiklin PGI2 ve tromboksanlar (TxA2 ve TxB2) olusturan, arasidonik asitin sıklık endoperoksitlere, PGG2 ve PGH2, transformasyonunun inhibisyonu ile gerçekleşir.

Ayrıca, prostaglandin sentezinin inhibisyonu, kinin gibi diğer inflamasyon mediyatörlerini de etkileyerek, direkt etkiye ilaveten indirekt bir etkiye de neden olur. Deksketoprofen prostaglandin sentezini merkezi ve periferik olarak inhibe etmektedir.

Çeşitli ağrı modellerinde yapılan klinik çalışmalar, deksketoprofen trometamolün etkin analjezik etkisi olduğunu göstermiştir. Analjezik aktivitenin başlaması bazı çalısmalarda uygulandıktan sonra 30 dakika içinde elde edilmiştir. Analjezik etki 4-6 saat sürmektedir.

Farmakokinetik Özellikler:

Deksketoprofen trometamolün insanlara oral uygulamasından 30 dakika sonra Cmax.’a ulaşır. Deksketoprofen trometamolün dağılım yarı ömrü ile eliminasyon yarı ömrü değerleri sırasıyla, 0.35 ve 1.65 saattir. Plazma proteinlerine yüksek baglanma (% 99) gösteren diğer ilaçlarda oldugu gibi dağılım hacminin ortalama değeri 0.25 l/kg’dan düşüktür.

Endikasyonları:

Kas ve iskelet ağrıları, dismenore, diş ağrısı, postoperatif ağrı gibi hafif ve orta şiddetteki ağrıların semptomatik tedavisinde kullanılır.

Kontrendikasyonları:

ARVELES® Tablet aşağıdaki durumlarda uygulanmamalıdır:

 • Deksketoprofene, diğer NSA’lara veya üründeki herhangi bir yardımcı maddeye karşı daha önce duyarlılığı olan hastalar,
 • Benzer etkili (örn. aspirin veya diger NSA’lar) bilesiklerin astım, bronkospazm, akut rinit krizlerine yol açtığı veya nazal polipler, ürtiker veya anjiyonörotik ödeme neden olduğu hastalar,
 • Aktif veya şüpheli gastrointestinal ülseri olan veya gastrointestinal ülser veya kronik dispepsi hikayesi olan hastalar,
 • Aktif kanamaları veya kanama bozukluğu olan hastalar,
 • Crohn hastalığı veya ülseratif koliti olan hastalar,
 • Şiddetli kalp yetersizliği olan hastalar,
 • Orta veya şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalar,
 • Şiddetli karaciğer fonksiyon bozukluğu olan hastalar,
 • Hemorajik diatezi veya diğer pıhtılaşma bozukluğu olan hastalar,
 • Gebelik ve laktasyon dönemlerinde.
arveles ağrı kesici
www.yasamicinsaglik.com

Arveles Yan Etkileri Nelerdir?

Arveles kimi durumlarda yan etki gösterebilir. Yan etkilerini ise şöyle listeleyebiliriz:

 • Klinik araştırmalarda yan etkileri kusma ve bulantı olarak tespit edilmiştir.
 • En sık görülen yan etkileri mide bulantısı, karın ağrısı, ishal ve sindirim sorunlarıdır.
 • Nadir de olsa baş dönmesi, halsizlik, uyku düzensizliği, kalp çarpıntısı, kızarma, kabızlık, mide sorunları, ağız kuruluğu, yorgunluk ve ateş, keyifsizlik ve titreme de görülebilir.
 • Çok seyrek olarak; alerji, ciltte görülen yaralar, yüz ve boğazda şişme, hava yolunun daralması ile nefes almada zorlanma, düşük kan basıncı, hızlı kalp atışı, karaciğer hücre hasarı, kulaklarda çınlama, deride hassasiyet, kaşınma ve böbrek sorunları, vücut ağrısı, sık sık idrara çıkma ve ışığa karşı duyarlılık çok nadir görülebilir.
 • Ayrıca Arveles alkol ile beraber alındığında mide kanaması riski oluşturabilir. Sindirim sistemini de yavaşlatarak, yan etkilerini daha da şiddetlendirecektir.
 • Hamilelik sonrasında baş ve kemik ağrısı için Arveles kullanmak isterseniz, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Emziren anneler için bazı durumlarda Arveles önerilirken bazı kişiler için tavsiye edilmemektedir.
 • Gebelik sürecinden sonra, gebeliği takip eden doktorunuza danıştıktan sonra Arveles ağrı kesici ilacı kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Arveles’i kullandığı zaman zararını görecek kişiler bulunmaktadır. Bu durum yaşa ve çeşitli hastalıklara bağlıdır.

Lütfen dikkat: Doktora danışmadan Arveles kullanmamanızı öneriyoruz.

arveles nedir
www.memleket.com.tr

Arveles Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır?

Kendinizi biraz yorgun ve ağrı içinde hissettiğinizde bir anda Arveles kullanmak istersiniz değil mi? İşte bu yanlış davranışa son vermek için şimdi size anlatacağımız bilgileri can kulağı ile dinlemelisiniz.

Her ne kadar toplumda her türlü ağrı için herhangi bir ağrı kesici kullanılsa da; uzmanlar kesinlikle doktor onayı olmadan ilaç kullanılmasını tavsiye etmiyor. Bilinçsiz ilaç kullanımından bir süre sonra ya karaciğer ya da böbrekler iflas edecek konuma geliyor.

Hafif rahatsızlıklar için yaygın olarak bilinen Arveles kullanım alanlarından bahsetmek gerekirse şu derlemeyi ekleyebiliriz.

 • Arveles erişkin kişilerde kas ve kemik ağrıları için kullanılmaktadır.
 • Arveles doz belirlemesi uzman yönlendirmesi ile olur. İlaç propektüsünde de gerekli yönlendirmeler bulunmaktadır.
 • Arveles adet kanamasını keser mi diye soracak olursanız; kanamayı değil sadece ağrıyı kesecektir. Ağrılı regl dönemleri için doktorların tavsiye ettiği bir ağrı kesicidir.
 • Arveles adet keser mi diye şüpheleniyorsanız adetinizin kesilmesinin yaşadığınız hastalık, rahatsızlık ile birlikte gelişebileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.
 • Diş ağrılarının tedavisinde de Arveles’i tercih edebilirsiniz.
 • Arveles migren tedavisinde kullanır mı diye düşünebilirsiniz. İlaç prospektüsü incelendiğinde kullanım alanları için böyle bir ibare görülmez. Fakat kimi doktorlar hafif ağrıları dindirmesi amacıyla tavsiye ediyor. Bu konuda da doktor onayı şart olacaktır!
 • Kalabalıktan çıktığınızda vücudunuzda ve başınızda çekilmez bir ağrı hissediyorsanız, günde 1 tane Arveles hap alarak daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Arveles ağrı kesici haplar, Covid durumunda vücudu saran şiddetli ağrı için önerilmektedir. Covid testi yaptırdığınızda sonuçlarınız çıkana kadar kendinizi iyi hissetmek ve ağrıdan kurtulmak için hekim onayı ile içebilirsiniz.
 • Bu ilacın kas ve kemik ağrılarını azaltma etkisi olduğu için; Covid etkilerini de kısa sürede hafifletecektir. Covid geçirenlerde kas ve kemik ağrısı yoğun hissediliyor. Bu durum gün içinde hareket etmeye bile engel olabiliyor. Bu ağrının ilaçlarından biri de Arveles oluyor.
 • Covid durumunda Arveles kullanmadan önce yine bir hekime danışarak uygun ölçüde ilacı kullanabilirsiniz.
  Çocuklarda kullanımı önerilmemektedir. Yetişkinler için Arveles doktor onayından sonra başlanabilir.
 • Arveles koronavirüs için aşı etkisini azaltır mı ya da arveles covid arasında nasıl bir bağlantı vardır gibi sorular, bu hastalıkla ilgili birçok konuda olduğu gibi henüz kesin yanıtı olan sorular değildir.
 • Pandemi döneminde vücudun direncini doğal yollarla güçlendirmek yapılabilecek en öncelikli ihtiyaçtır.

Arveles’i eczanelerden reçetesiz alabiliyorsunuz. Fakat bu durum sizin sağlığınızı tehdit etmekte. Ağrılı günler içindeyseniz; en iyisi aile hekiminizin onayı olarak kullanmalısınız. Bir reçete ve uzman kontrolünde ile Arveles’i yaş ve rahatsızlığınıza göre kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Arveles Fiyatı Ne Kadar?

Arveles 2022 şubat fiyat verilerine göre 23,44 TL’den satılmaktadır. 2022 için Arveles ampul fiyat ise 31,78 TL’dir.

Yeniden belirtmek isteriz ki Arveles satın alırken mutlaka doktor onayı ve reçete ile almalısınız.

Arveles muadili olan ilaçlar da merak edilmektedir. Bu ilaçlardan bazıları:

 • Arfen
 • Destiyo
 • Dexday
 • Dexfull
 • Dexpro
 • Ketavel

Arveles prospektüs kaynak: www.ilacprospektusu.com

Majezik Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkileri, Adeti Keser Mi?

Okuyucunun Dikkatine

Blog sayfamızda sağlıklı yaşam, diyet ve kişisel bakım konularını kapsayan yazılar genel bilgilendirme amaçlıdır. Kategoride çeşitli hastalıklar için evde bitkisel çözüm önerileri, besleyici fonksiyonel gıda takviyeleri, doğal cilt ve saç bakımı maskesi tarifleri ile uygulanışları, kilo kontrolüne yardımcı diyet listeleri ve sağlıklı beslenme programları yer almaktadır. İlgili besinin, ürünün ya da diyet listesinin etkileri her bünyede değişkenlik gösterebilir. Yazı yayına alındıktan sonra, zaman içerisinde güncelliğini ve geçerliliğini yitirebilir. Sunmuş olduğumuz bilgiler hiçbir zaman doktor teşhisinin yerini tutmaz, reçete niteliği taşımaz. Bilgileri uygulamadan önce alanında uzman görüşü almanızı tavsiye eder; aksi durumda oluşabilecek yan etkilerden sitemizin sorumlu tutulamayacağını önemle hatırlatırız.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir