MaviMelek
Yüxexes
"Önemli olan en yüksek ve en düşük noktalardır, diğer bütün noktalar ise yalnızca 'arada'." Jim Morrison

[Çizgi Roman]"Wolverine" - Hikmet Temel Akarsu*Wolverine

"ŞİDDETİN VE ACIMASIZLIĞIN EKSTREM NOKTADA KUTSANMASI" Wolverine - Kardeşlik

"Hareketler daima sözcüklerden daha çok şey ifade eder. Bunu en iyi sen bilirsin!" der rahip kıvamındaki Elf, New York'taki barda Logan'a. Maceranın sonundayızdır. Ortam tekinsizdir. Bir içsel muhasebe, bir vicdani sorgulamadır söz konusu olan. Sadece mutantlar değil, elfler ve diğerleri de vardır ortamda. Ve artık gerçek kimliklerini saklamaya gerek duymayacakları kadar damardan bir mekandadırlar. Barmaid bile avucunu açtığında mutant kimliği ortaya çıkmaktadır.

"Sürüden hastalığı temizleyen kurt kötü müdür?" diyen sesini duyar Logan rahip kılıklı Elf'in. Bunu ona nasıl sorabilir? Üç gün önce yirmi yedi kişi öldürdüyse, bu suçlu olduğu anlamına mı gelir?

WolverineLogan hayvan değildir. Yapması gerekeni yapmıştır. Hastalığı temizlemek gerekiyorsa; gerekeni yapmıştır. Kaç kişinin öldüğü bir ayrıntıdır o noktadan sonra.

...

X-Men efsanesinin en karizmatik şahsiyeti, öylesi bir ilgi alaka topladı ki, kendi adına bir seri yazılması kaçınılmaz hale geldi. Wolverine'den söz ediyoruz.

Wolverine çizgi roman serisi Arka Bahçe Yayıncılık'tan, yeniden yayınlanmaya başladı. Üçüncü hamur kağıda renkli olarak basılmış olmasının kalitesinden bir şey kaybettirmediğini ilk başta müjdelemek isteriz. Hatta bu korkutucu ve karanlık şahsiyete yaraşır bir "serin" duruş oluşturduğunu iddia etsek bile haksız sayılmayız.

Ülkemizdeki çizgi roman piyasasındaki hareketlilik dikkatlerden kaçacak gibi değil. Arka Bahçe'den çıkan Wolverine dışında Sandman da devrede. Bu ay Batman'ın da çıkacağını biliyoruz. Lal Yayıncılık'tan Conan'ın yeniden çıkmaya başladığını, Martin Mystere, Zagor, Mister No, Nathan Never gibi değerli şahsiyetlerin devrede olduğunu, Oğlak'ın Tex Willer'ini zaten bizden biri gibi gördüğümüzü, Ken Parker'ı baş tacı ettiğimizi, Dylan Dog'u her koşulda benimsediğimizi, Hellboy'u yakın takibe aldığımızı, Blueberry, Tenten, Asterix gibi eski tüfekleri ise asla ihmal etmediğimizi, kısacası cümle "cool" zevatı büyük bir alaka ile okuduğumuzu bu arada kaydedelim.

WolverineLakin bu devinimi bol kulvarda projektörlerimizi ilk önce Wolverine üzerine çevirmekte yarar gördük. Neden?

Wolverine çizgi romanı günümüzde gençler tarafından güçlü bir şekilde benimsenen yaşam alışkanlıkları ve felsefeyle dolu, basit görünüşünün aksine son derecede derin yaşamsal kaygıları olan bir çizgi roman serisidir. "American Way of Life" denen, gözü kara bir şekilde benimsenip uygulanan, büyük Amerikan metropol underground'undan temel alan ve gitgide kapsayıcı hale gelen davranış özelliklerini, metaforik fantezileriyle birlikte yansıtır Wolverine.

Açalım! X-Men'lerin en suratsızı olan Logan aslında kötü biri değildir. Ama damarına bastığın zaman ne tür bir hiddet sergileyeceği ölçülemez. Davranışları içe dönük; yaşam tarzı, yalnız ve marjinaldir. Seveni pek yoktur. Çok sevdikleri olduğu da pek söylenemez. Az konuşur. "Cool" takılır. Her sarf ettiği sözcükte ortam biraz daha buz keser. Açık sözlü, dürüst, gözü karadır. Ufak boylu, kıllı, çirkin, antipatiktir. Gözünü budaktan sakınmaz, kendisine bulaşan her belanın üzerine itina ve tutkuyla gider. Bunu yapmakta çok da kaygı çekmesine gerek yoktur çünkü o bir mutant'tır.

WolverineTürün yenisi olan okurlar için 'mutant'ın ne olduğunu kısaca açıklayalım; vücudu ya da fiziksel yetileri dönüştürülmüş, değiştirilmiş anlamına gelir. Logan'ın adamantiyum metali ile dönüştürülmüş kemikleri kendini onarma yeteneğine sahiptir. O yüzden başına ne gelse, kolaylıkla kendi kendini onarabilmektedir. Bu mutant özelliği onu belaya bulaşırken ölçüsüz yapar. Gerçek hayatta pek çok yeni çağ gencinin de aynı düşü kurduğunu zaten bilmekteyiz.

Wolverine'in yeni çıkan macerası "Kardeşlik"te anlatılan öykünün çok güçlü olduğu söylenemez. Bir kasabayı tutsak almış bir tarikat, genç kızları rehin alarak kullanmaktadır. Tıpkı Patricia Hearst gibi Stockholm Sendromu'na kapılan kızlar kaçmayı düşünememekte, seks oyuncağı olarak güdülmekte belki de bir ara öldürülmektedir. (Stockholm Sendromu, rehinelerin rehin alanlar gibi hissetmesidir, hatırlanacağı gibi.) Uzun sözün kısası, süper şahsiyet Logan, federal bir "yavru"(!)nun da dahil olduğu serüven sonucunda herkesi kurtarır. Bu arada da 27 kişi ölür.

Wolverine"Hikayeden" denebilecek bu serüvenin basitliği okuru aldatmamalıdır. Darick Robertson'un muhteşem denebilecek çizimlerinin yarattığı karizma hiç de hafife alınır gibi değildir. Yazar Greg Rucka ise basit senaryo ve kısa diyaloglarla, gücünü sergilemesi için çizere geniş olanaklar sağlar. Bu tarzda girilen iletişimle, kötülük, çirkinlik, alçaklık, nefret, şiddet ve adalet kavramları tartışılır eser boyunca. Eserin yaratıcıları bunu öylesine ustalıkla verirler ki, siz bunları kendi kendinize tarttığınızın farkına varmazsınız. Aynı esnada olaylar tempolu bir şekilde gelişmekte; her şey, öfke dolu, sert adamların, haysiyetli bir tarzda; tavizsiz yaşadığı bir nevi şiddet tapıncına dönüşmektedir. Kötüler, aşağılığın aşağılığıyken; artık bir mutant suretinde vücut bulan "urban kovboy"(!) şiddeti ve acımasızlığı ekstrem noktasında kutsamaktadır.

İşte bu şekilde sürüp giden insanlık durumlarında Logan daima kendi doğrusunu yapar. Bu, toplum için ya da genel ahlak için doğru olmayabilir; (mesela gözünü kırpmadan bir şerifi öldürebilir Logan) ama olayların özüne baktığımızda, yapması gerekenden asla geri durmayan naif bir beyin vardır karşımızda. O naif beyin, tıpkı iki yüzyıl önce Notre Dame'ın Kamburu Quosimodo'nun aşık olduğu Çingene güzeli Esmeralda için her belaya bulaşabilecek kadar çılgın olması gibi başka türde bir saflığa, sapıklığa ve manyaklığa sahiptir.

Wolverineİşte Wolverine'in asıl mesajı da burada başlar. Öyle bir çağda yaşamaktayızdır ki doğruları sıralayabilecek gücü kendimizde bulabilmemiz için bir manyak gibi görülmeyi içimize sindirmemiz gerekmektedir. Bu da yetmez; bir de mutant kadar özgün yetilerimizin olması gerekir. Yoksa tahtakurusu gibi ezilmemiz fazla vakit almayacaktır. Bu noktada haklı ya da haksız olmak hiçbir şey ifade etmez.

Wolverine çizgi romanı, sadece Amerikalılar'ın hayatı kavrayış tarzını yansıtması açısından değil, her geçen gün biraz daha fazla şiddetle içli dışlı ve barışık hale gelen post-kapitalist metropol yaşantısını sürrealist öğelerle bezeli bir anlatım desteğinde sergilemesi açısından da endişe veren, düşündüren, algı ve betimlemelerle dolu. Algı ve betimlemelerin bu denli endişe verici olması durumunda yapılana ise genelde "iyi sanat" derler bizim alemde.

Gelecekteki hayatın bu tarzda olacağına dair imaların insanı tedirgin ettiği ve hazırlanmak telaşına soktuğunu da ayrıca belirtelim. Çünkü gidişat Wolverine'i doğrular yönde...

*Radikal Kitap, 14/05/2004

Wolverine - Kardeşlik / Çizgi Roman
Yazan: Greg Rucka
Çizen: Darick Robertsno
Türkçesi: Korkay Özbudak
Arka Bahçe Yayıncılık

Başa dön


Çizgi Roman

Hikmet Temel Akarsu - "Edebiyatın Buzkıranı: Çizgi Roman..."

Hikmet Temel Akarsu - "İngsos Sanık Sandalyesinde: V For Vendetta"

Hikmet Temel Akarsu - "The Hedge Knight (Gezgin Şövalye)"

Hikmet Temel Akarsu - "Ultimates / İntikamcılar"

Hikmet Temel Akarsu - "Kabuslar Lordu Karabasan..."

Hikmet Temel Akarsu - "Ölümsüzler Panayırı - Enki Bilal Olayı"

Hikmet Temel Akarsu - "Venedikli Üstat Milo Manara"

Hikmet Temel Akarsu - "Ken Parker"

Hikmet Temel Akarsu - "Yüksek Burjuvanın ‘Requiem'i: Batman...ŞŞŞŞ!"

Hikmet Temel Akarsu - "Wolverine"

Hikmet Temel Akarsu - "Tenten'in Maceraları"

Hikmet Temel Akarsu - "Kimmeryalı Barbarın Dönüşü: Conan"

Hikmet Temel Akarsu - "Günah Şehri" (Sin City) - Buruk Veda

Hikmet Temel Akarsu - "Rüyalar Lordu Sandman"

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 MaviMelek            website metrics