MaviMelek
Hermes Kitap
"Ölüm korkusuyla insanlar / Bırakanlar yaşamaktan, ışıktan; / Atılırlar ölüme, ölümden korkmanın / Dertlerin kaynağı olduğunu unutarak." Lucretius

[Çizgi Roman]"Ultimates / İntikamcılar" | Hikmet Temel AkarsuUltimates

"BİREYCİLİK RUHU DAMARLARINDAKİ ASİL KAN"

“H a postal ha pelerin, ne fark eder ki? Hepiniz mevcut yozlaşmış düzeni tehdit eden her şeyi ezmekle görevli üniformalı zorbalarsınız. Gidin ve sahiplerinize Odin'in oğlunun savaş tezgahlayan ve masumları öldüren bir askeri sanayi tesisi hesabına çalışmayacağını söyleyin. Şimdi süper kötülerden söz ediyor olabilirsiniz ama yarın petrol ya da serbest ticaret için öldürmeyeceğinizi kim bilir?" der yeni nesil hippilerden Kuzey Tanrısı'nın oğlu Thor.

Durum hakikaten ciddidir. Kolay mı? Amerika'nın "bekası" için küçük ama ölümcül bir ordu kurulacaktır. Süper yeteneklere sahip kişilerden oluşacak bu altı kişilik orduya katılması için Thor'a da teklif gitmektedir. Ama Kuzey Avrupa kökenli Thor her Amerikalı gibi son derecede şahsi nedenlerle bu birliğe katılır. İlk baştaki gerginlik de yabana atılacak gibi değildir. "Yoksa sen yurtsever değil misin?" anlamındaki muahezeyi kolay kolay yemez Amerikalılar. Kişisel bir takıntıları, meseleleri ya da hesapları yoksa orduya da başka bir şeye de bulaşmazlar. Ama işte farklı farklı nedenlerle bir araya gelmiş ve son tahlilde "tasa"da birlik sağlamış bu ekip artık süper bir ordudan daha büyük bir güç haline gelmiştir. İşte Amerika'yı kurtaracak olan da budur...

"Dünyayı Kurtaran Adam" kültünü büyük neşe kaynağı etmiş bir toplum olarak Amerika'yı kurtaracak bu özel birliklerle de eğlenmeyi başarmamız gerekir değil mi? Ama olmuyor işte. Çünkü bu tür düşünsel fanteziler bugünkü dünyamızın vazgeçilmez realiteleri haline geldi. Tek kutuplu dünyanın süper gücü Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni dünya tasarımı bu algılarla yapılıyor ve bu "minval" üzre de uygulamaya geçiliyor. O yüzden de artık fütürist bir kara fiction platosunda değil gerçeğin çölündeyiz. Alem asimetrik olmuş! Alem asimetrikse kral kim? Bakalım:

"Kendi yaptığı bir savaş giysisini kullanan, gündemde kalmayı seven bir kapitalist: Demir Adam... Dev cüssesi kadar büyük aşağılık kompleksine sahip, ilaç bağımlısı bir bilim adamı: Dev Adam... Acı bir sır saklayan minik güç santrali: Yaban Arısı... Öfkeli, sorunlu ve ezik bir dahi: Hulk... Karizması, politik görüşü ve sol kroşesiyle vatansever bir süper asker: Yüzbaşı Amerika... Kuzey Tanrısı'nın oğlu mu yoksa kocaman bir çekiç taşıyan bir deli mi olduğu belli olmayan yeni nesil bir hippi: Thor..."

Yani: İşte size yeni Amerikan ordusu. Kazan mevcudu altı. Sancak adı: İntikamcılar... Görev: ne iş olursa...

Arka Bahçe Yayıncılık'tan çıkan "Ultimates – İntikamcılar" çizgi romanı bizi eşzamanlı olarak yeni nesil bir ordu ve yeni nesil bir çizgi romanla karşı karşıya bırakıyor. Son derecede ilginç siyasi göndermelerle dolu bir çizgi roman Ultimates. İnsan ister istemez, yazar Mark Miller'in Amerikan ordusu değilse bile en azından bir think-tank kuruluşundan olduğu algısına düşüyor. Çizer Bryan Hitch ve çinici Andrew Currie'nin olağanüstü başarılı görsellerinin hakkını peşin peşin verip bu siyasi çizgi romanın derin mevzularına bir an evvel dalmakta yarar var.

Bir "Flash-back"le olaylara giriyoruz. İkinci Dünya Savaşı bitmek üzeredir. Almanlar'ın son dakikada savaşı lehlerine çevirecek gizli bir silah geliştirdiği klişesi senaristimizin konseptidir. Neyse ki Yüzbaşı Amerika isimli feragatli kahraman hayatını feda etmek pahasına bu silahı son anda havaya uçurur. Böylece Naziler'in İkinci Dünya Savaşı'nı kazanması kıl payı önlenmiş olur. Ama damarlarında süper kan taşıyan büyük kahraman Yüzbaşı Amerika da bu işin sonunda hakkın rahmetine kavuşur.

Ultimates

Gel zaman git zaman. 2002'ye kadar geliriz. 2002 dediniz mi bir durunuz bakalım. Devran dönmüştür. "September-Eleven"ın bir yıl sonrasındayız. Ülke yine riskler altındadır. Lakin bu kez riskler cephe savaşlarıyla 40-50 milyon kişi öldürerek halledilebilecek gibi değildir. Tehlike her yerden, her şekilde, en umulmadık anda gelebilir. Veee Amerikan yaşam tarzı her şeye rağmen korunmalıdır. O halde, her türlü asimetrik savaşa sürülebilecek süper yetilerle donanmış üstün insanlardan oluşan, mutant düzeyinde gelişkin bir seçilmişler ordusuna gerek vardır. Belki Yüzbaşı Amerika'nın damarlarındaki asil kanı bile canlandırıp bir şahsiyete enjekte etmek gerekecektir.

Hulasa; bu işler için anormal bir bütçe ayrılır. Adaylar da üç aşağı beş yukarı bellidir. Kendileri ikna edilecektir. Ama gel gör ki, bireycilik ruhu damarlarındaki asil kanda eksik olmayan her new-age Amerikan kahramanın arıza çıkarmak için bir nedeni vardır. Velhasıl bütün kahramanlar "Rambosal" bir ikna sürecinden geçirilerek süper orduya dahil edilir.

Belki konuyu beğenmediniz, biraz eklektik buldunuz. Doğrusu bu husus benim için de böyle. Hamasetin tavana vurduğu fragmanlarda baygınlıklar geçirdiğimi sizlerden saklayacak halim yok. O yüzden de hayatımdaki bir rekoru kırarak Ultimates'i üç gecede bitirebildim. Bu, hayat tarihimdeki en uzun çizgi roman okuma serüvenim oldu. Gel gör ki yine de şikayetçi değilim. Memnunum. Çünkü eser bittikten sonra tek tek kahramanlarla ilgilendiğimde hepsinin de bugünkü Amerika gerçeğine önemli göndermeler yaptığını fark ettim. Mesela bir Yüzbaşı Amerika vatanseverliği, mesela bir yeni nesil hippi açık sözlülüğü, mesela sorunlu kapitalistler, arıza New Yorker'lar... Bitmek bilmeyen Manhattan kadastrofları fantezisi...

Dikkatli bakıldığında Ultimates'in sağlam gönderileri olan bir siyasi çizgi roman olduğu fark ediliyor. Üstelik fiction'ları palavralardan değil, günümüz Amerikan paranoyasının kaynaklarından geliyor. Patronun (Amerika) dünyamızın asayiş ve işletim sistemine bakışını betimleyen çok çarpıcı senaryo fragmanlarıyla dolu Ultimates. Kitap boyunca sürüp giden, ustaca yapılmış soğuk Amerikan esprileri ise bence eserin en cazip yanı.

Sonuç: Artık her yerde; kumpas, entrika, nefret, satış, intikam, savaş, kan, şiddet, mücadele var... Her an herkes oynuyor. Göze göz dişe diş... Şöyle ki; basit bir restoranda yemek yerken geçen şu repliğe bakınız:

"... yönetmek için Papa, Kraliçe ve Birleşik Devletler Başkanı'nın toplamı gibi olmak gerekiyor Doktor Banner. Bir çalışanla yemek yemek bile ufak çapta bir askeri operasyon haline gelebiliyor. Buradaki müşterilerin yarısının madalyalı gizli servis ajanları olduğuna ve sipariş ettiğimiz yemeklerin bakteriyologlar tarafından muayene edildiğine inanabiliyor musunuz?..."

Ya da şuna:

"Sahip olduğum her elbise parçası imha edilerek vericiler ve kameralarla donanmış milyon dolarlık kıyafetlerle değiştirildi. Söylediğimiz her sözcük Oregon'daki bir Starbucks dükkanının altında bulunan iki yüz dilbilimci tarafından kaydediliyor, metne dökülüyor ve inceleniyor. Bu makama gelmek, kariyerine paranoyak şizofren olarak devam etmeyi kabul etmek demekti. Ama parası iyi, kızları güzel. Hem yönetimde olmak, ödeneği yetersiz yan projelere iyiliğimin dokunmasını sağlıyor."

...

Buyurun size en son model dünya düzeni. Sahibinden, az kullanılmış, şipitaklı... Bon voyage...

"Ultimates / İntikamcılar"
Yazan: Mark Millar
Çizen: Bryan Hitch
Çinileyen: Andrew Currie
Çeviren: Koray Özbudak
Çizgi Roman / Arka Bahçe Yayıncılık

htakarsu@pen.org.tr
www.myspace.com/hikmettemelakarsu

Başa dön

 


Çizgi Roman

Hikmet Temel Akarsu - "Edebiyatın Buzkıranı: Çizgi Roman..."

Hikmet Temel Akarsu - "İngsos Sanık Sandalyesinde: V For Vendetta"

Hikmet Temel Akarsu - "The Hedge Knight (Gezgin Şövalye)"

Hikmet Temel Akarsu - "Ultimates / İntikamcılar"

Hikmet Temel Akarsu - "Kabuslar Lordu Karabasan..."

Hikmet Temel Akarsu - "Ölümsüzler Panayırı - Enki Bilal Olayı"

Hikmet Temel Akarsu - "Venedikli Üstat Milo Manara"

Hikmet Temel Akarsu - "Ken Parker"

Hikmet Temel Akarsu - "Yüksek Burjuvanın ‘Requiem'i: Batman...ŞŞŞŞ!"

Hikmet Temel Akarsu - "Wolverine"

Hikmet Temel Akarsu - "Tenten'in Maceraları"

Hikmet Temel Akarsu - "Kimmeryalı Barbarın Dönüşü: Conan"

Hikmet Temel Akarsu - "Günah Şehri" (Sin City) - Buruk Veda

Hikmet Temel Akarsu - "Rüyalar Lordu Sandman"

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 MaviMelek            website metrics