MaviMelek
Hermes Kitap
"Yeni bir gün düşleriz, yeni bir gün başlamışken bile / Kavgalardan kaçarız, uğruna dövüşmemiz gerekse de." Ölü Ozanlar Derneği / N. H. Kleinbaum

[Retorik]"Beyaza Basma Siyah Alınır III" | Volkan Adıgüzel

Beyaza Basma Siyah Alınır III | Sinan Çakmak

"ÇÖP ADAMLAR ÇİZİLİYOR,
BEYİNLERİ OLMAYAN"

Kapı arasından baktım ona. Daha soyunmamıştı. Geceliğinden her türlü dağları, denizi, hücrelerindeki tüm kötü insanları, iyi insanları, elleri yüreklerinde, şiirlerinde, delik ceplerinde hatta ve hatta başkasının arka cebinde gezenleri görebiliyordum. Tahrik olmamak için zor tuttum kuşumu. Uçmak istiyordu işte dağlarda, çayırlarda. Girmek istiyordu her deliğe ki başka bir ülkede aramadı hiç kırmızı geceliği.

İnsana yakalanır kapı arasında onu dikizlerken. Soruları ve sorunları dinleyelim…

"Ne yapıyorsun? Böyle mi yazılır? Pardon yaşanılır?"
Gülüyorum. Ne yani. Eylül'de düşen karlardan, karılardan mı bahsedeyim? Karnımız bunlara doydu, beynimiz aç beynimiz. Sen aşklardan bahset, sevgiline harca imgelerini. Senin yazdıkların, pardon yaşadıkların akşam fantezilerine meze olurken, ben onu dikizleyip 'Bülbül'üm Altın Kafeste' dinleyecek kadar güçlüyüm.

Şiir okuyarak uyandırsam mı acaba onu. Ya beni tanımazsa!
İzliyorum seni. Belki de yaptığım en aptal, en akıllı, en gereksiz, en hoş iş bu. Yalnız bazen senin için yalnış bile yanlış yazılıyor sözlüklere. Beyaza basıyorlar siyahlar zevk içinde tüm renkleri içine hapsederken. Avlularda, çöp adamlar çiziliyor, beyinleri olmayan. Adam vurmaca oynanıyor çam ağaçlarının altında. Simit atarak martılarla uçma isteği ise yok artık. Biliyor musun, bunca zamandır kuşlar uçarken ağlayamaz sandım. Onu da yalnış söylemişler. Bu yanlışa şimdi uyandım.

"Hâlâ sorular… Art arda. Farklı olmak, yaşamak için mi süt içip, tatlı tatlı yatağına uzanacağına, elin şeyinde pardon kaleminde ayakta durup onu izliyorsun?"
Korkma, benim yazdıklarımın hiçbiri senin karanlıkta çöpte aradıklarından daha ayıp ve argo değil. Sen Özgürlük Heykeli'nin yüzüne bakamazken ben elim şeyimde pardon kalemimde, kırmızı tangasını görebiliyorum onun. Bak anlamayacaksın ama söyleyeyim yine. Yaşam iyi ki de bileşik. Sen bu dediğimden anladığın yaş kadarsın, ama görüyorsun buralarda göz yaşları genç gözyaşları ağır değil mi? Soğukta ise ardan adam yapma telaşı. Neyse benimki ana haberlere karşı mastürbasyon yapma ironisi. Seninki desti izdivaç.

Işıklar yine söndü. İyi de oldu hani. Yoksa olur da üstü açılınca yine kıllarını görmek zorunda kalırdım en olmadık yerlerinden çıkan. Herkes de uyumuş zaten evde. Beyinlerini de üstlerine bir güzel örtmüşler ki değmeyin keyiflerine.

Neyse geç oldu. Silgi kullanmadan yapmaya çalıştığım resmimi tamamlamalıyım. Yarın akşam yine kapı arasından bakarım zaten. Belli olmaz belki geceliğinin bir parçası olur, G noktasından dünyaya açılırım. 

Işıklar sönükken nasıl çizeceksin ki?
Onu da sen bul bakalım!

Sayı: 28, Yayın tarihi: 24/07/2008

Başa dön

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics