MaviMelek
Yüxexes
"Belki de iyi sanat, heyecanların fikirlere dönüştüğü zamanlarda gizlidir." Lermantov

[Çizgi Roman]"Ken Parker" - Hikmet Temel Akarsu*Ken Parker

"FIRÇA HASSAS, TÜFEK UZUN..."

“Çizgi romanın ülkemizdeki serüveni gel-gitlerle, iniş çıkışlarla süregeldi. Televizyon öncesi dönemlerde çizgi roman, çekirdek Türk ailesi içinde ebeveynlerle çocuklar arasındaki en büyük gerilim kaynaklarından biriydi. Aileler, çocuklarının çizgi roman gibi “boş işler”le vakit kaybetmesinden hoşlanmıyor, bunun eğitimlerine büyük zarar vereceğini düşünüyor ve bu kitapları çocuklarına yasaklıyordu. Yasaklanan her şey gibi çizgi roman da çocuklar arasında büyük ilgi çekiyor ve aileye karşı sürdürülen itaatsizliğin sembol nesnesi oluyordu.

Televizyonlu günler başladıktan sonra çocukların ilgisi de, büyüklerin baskısı da ortadan kalkar gibi olmuştu. Çünkü çizgi roman üzerindeki ilgi Ken Parkerdağılıvermişti. Fakat çizgi romancılar bu işin peşini bırakmadılar ve son derece yaratıcı fikirlerle gündemde kalmayı hep başardılar.

Son yıllarda ise çizgi romana büyük ilgi var. Üstelik bu ilgi sadece çocuklardan değil, toplumun her kesiminden geliyor. Çünkü çizgi romanın taşıdığı sihrin ne sinema, dvd, bilgisayar ne de yazınsal türlerde olmadığı fark ediliyor. Artan bu ilgi karşısında yayınevleri peş peşe, dünyanın ünlü çizgi romanlarını Türk okurunun beğenisine sunuyorlar. Üstelik bu aktiviteyi yürüten yayınevleri eski zamanların tersine son derece entelektüel yayınevleri. Çünkü çizgi romanın temsil ettiği ayrıksı duruş, yaratıcı düşünce tarzı, dram geleneği ve sanatsal öğeler başka yayın türlerinde verilemiyor.

Gerek yerli, gerekse de yabancı çizgi roman yazar ve çizerlerinin elinden çıkma son derecede iddialı yapıtlar, görkemli projeler halinde birer birer kitapçı raflarında yerlerini alıyor ve hem gençler hem de büyüklerin büyük ilgisine maruz kalıyor.

Çizgi roman tiplemeleri arasında düşünsel boyutu, felsefi göndermeleri ve “cool” duruşuyla daima büyük ilgi çekmiş Ken Parker de bu kervana katılanlardan. Parantez Yayınları, ülkemizde daha önce talihsiz bazı yayın problematikleri yaşamış Ken Parker efsanesini, şanına yaraşır bir proje içinde, prestijli bir formatta yayınlamaya başladı. Hatta dörder maceradan oluşan iki süper cilt raflardaki yerini aldı bile. Berardi ve Milazzo tarafından yazılan ve çizilen Ken Parker, İtalyan Western geleneğinin en önemli tiplemelerinden.

Ken Parker


Ken Parker'in sadece çizgi roman tüketicileri arasında değil, entelektüel camiada da büyük ilgi görmesinin nedenlerini en iyi açıklayan tümceleri, yayınevi kitabın sunuş yazısına yerleştirmiş: “Jeremiah Johnson başta olmak üzere, Soldier Blue ve The Little Big Man gibi, bir dönem aykırı western filmlerinin havasını taşıyan Ken Parker serüvenleri, Melville, Sheakespeare ve Poe gibi büyük yazarlardan da, hem onları onore edecek, hem eserlerine farklı açıdan yaklaşmamızı sağlayacak biçimde yararlanmıştır. Tüm bu esin kaynağı bolluğunun Berardi'nin temiz anlatısı ekseninde disipline edilişi ve Milazzo'nun şairane yalınlığında imgeleşmesi, bizlere son derece nitelikli ve keyifli bir okuma sunar.”

Ken Parker'i tüm diğer çizgi romanlardan apayrı bir konuma taşıyan ve gençlere tavsiye edilmeye değer kılan bazı önemli nedenleri sıralamak arzusundayız. Yine sunuştan birkaç alıntı yapalım: “Ken Parker'da hikaye sizi de mevcut potanın içine alır. Tüm bunların sonucu, çizgi roman kalıplarında görmediğimiz bir kahraman profili çıkar: Sıradan biri, dönemin hızlı, dolayısıyla çarpık gelişiminde seyirci olarak bile rol almaz. Mücadelesi, başardığı ölçüde bu girişime alet olmamak içindir, adalet dağıtmak gibi saplantıları yoktur.”

Ken Parker

Yani Ken Parker öyküleri son derece gerçekçidir. Laubalilik ve grotesk anlatım asla sızamaz bir Ken Parker öyküsüne. Okuyucu özdeşleşmek için üstün vasıflı bir kahraman bulamaz kendine. Aksine kahramanlar okuyucu sıralarına kadar inmiş ve onunla bütünleşmiştir. Hayat acımasızdır ve şakaya gelmez. Klişeler ise hiçbir şeyi çözmez. Dolayısıyla bu yalın panoromik öyküleme herhangi bir Ken Parker öyküsünü çok çekici kılar. Adeta bir edebi eseri okumuşçasına zenginleşip hayat dersi alıp öyle bitirirsiniz onun maceralarını. Ken Parker'da kötülük ve vahşetin nedeni olarak “medeni” Avrupalı'nın çıkar tutkusu gösterilse de genelde insanlar sınıflandırılmaz. Kötü, beyaz da olsa kızılderili de olsa kötüdür. Ve her toplulukta her türden insan olabilir.

Tüm bu dile getirdiğimiz anlatım bilgeliğinden dolayı Ken Parker, gençlere önemle önerilebilecek çok kıymetli bir çizgi roman özelliği taşımakla beraber, yetişkinler için de zevkli, öğretici, ibret verici bin bir öğe ile dolu olması hasebiyle ilginçtir.

htakarsu@gmail.com
www.myspace.com/hikmettemelakarsu

* Dünya Kitap, 6 Temmuz 2001

Başa dön


Çizgi Roman

Hikmet Temel Akarsu - "Edebiyatın Buzkıranı: Çizgi Roman..."

Hikmet Temel Akarsu - "İngsos Sanık Sandalyesinde: V For Vendetta"

Hikmet Temel Akarsu - "The Hedge Knight (Gezgin Şövalye)"

Hikmet Temel Akarsu - "Ultimates / İntikamcılar"

Hikmet Temel Akarsu - "Kabuslar Lordu Karabasan..."

Hikmet Temel Akarsu - "Ölümsüzler Panayırı - Enki Bilal Olayı"

Hikmet Temel Akarsu - "Venedikli Üstat Milo Manara"

Hikmet Temel Akarsu - "Ken Parker"

Hikmet Temel Akarsu - "Yüksek Burjuvanın ‘Requiem'i: Batman...ŞŞŞŞ!"

Hikmet Temel Akarsu - "Wolverine"

Hikmet Temel Akarsu - "Tenten'in Maceraları"

Hikmet Temel Akarsu - "Kimmeryalı Barbarın Dönüşü: Conan"

Hikmet Temel Akarsu - "Günah Şehri" (Sin City) - Buruk Veda

Hikmet Temel Akarsu - "Rüyalar Lordu Sandman"

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 MaviMelek            website metrics