MaviMelek
"Çocukluk odamın duvarında bir resim gibi duran / Güneş vardı. Ve mezar taşım vardı, / Düşlerimi paylaşan, gülerek yiyip içen benimle." - Ted Hughes

[Sinema-Müzik] "Kimseye Söyleme (Ne Le Dis A Personne)" | Mehmet Fidan

Kimseye Söyleme (Ne Le Dis A Personne)

"İÇ İÇE GEÇEN SAHNELER ZİHİNDE BİR KAOS YARATIYOR"

“Ne Le Dis A Personne”, Nisan 2007'de “Kimseye Söyleme” ismiyle ülkemizde sessizce vizyona giren Fransız yapımı bir film; Guillaume Canet´in yönetmenliğinde, başrollerini François Cluzet (Alexandre Beck) Marie-Josée Croze (Margot Beck) ve Margot´un babası rolünde André Dussollier´in (Jacques Laurentin) paylaştığı aynı anda hem gerilim, hem de aşk öyküsü olarak nitelenebilecek girift bir desene sahip.

İmdb puanı: 7,6 olan film: Asla Vazgeçme, Orman (Martı Yayınları), Başka Şansın Yok, Karanlık Fotoğraf (Babıali Kültür Yayıncılığı) gibi yalnız ülkemizde değil dünyada Adam Fawer ve Dan Brown gibi isimlerle birlikte çok satan kitapların yazarı Harlan Coben´in Kimseye Söyleme (Babıali Kültür Yayıncılığı) kitabından uyarlandı. Edgar, Shamus ve Anthony ödüllerinin üçüne birden sahip olmuş yazarın ilk kitabında olaylar New York´ta geçmesine rağmen film Paris´de sahneleniyor.

Filmin yönetmeni Guillaume Canet; “Cesaretin Var mı Aşka”, “Troya”, “Bir Aradayız, Hepsi Bu” ve “Ateşkes” gibi filmlerde karşımıza çıkmış yetenekli bir oyuncu aynı zamanda. 1973 doğumlu Canet oyunculuk eğitimi alıp birçok filmde göz doldurduktan sonra uzun metrajlı ikinci yönetmenlik denemesi ile karşımıza çıkıyor.

Barbarların İstilâsı” ve “Münih” isimli filmlerden tanıdığımız 1970 doğumlu akrist Marie-Josée Croze ve “Paris”, “Tatlı Hayat”, “Fransız Öpücüğü”, “Bir Kadın Meselesi” gibi filmlerde boy gösteren aktör François Cluzet filmde birbirlerine aşık iki kişiyi canlandırıyorlar, ama film boyunca yan yana pek göremediğimiz bir çift olmaları da ayrıca alâkabahş bir simge olarak karşımızda duruyor.

Kimseye Söyleme | Harlan CobenHollywood türevlerinden daha kaliteli, şaşaadan uzak filmde: Alex; çocukluk aşkı, eşi Margot´un sekiz yıl önce vahşice öldürülmesinden sonra bir türlü kendisini toparlayamaz. Filmde sarf ettiği üzere, “Bu işin içinden tek başıma çıkabileceğimi düşündüm. Ama gittikçe daha dibe battım.” der. Margot, Alex´in içinde kabuksuz bir yara olarak kaşınma arzusu içinde varlığını sürdürür. Alex başka bir kadınla ne ilişkiye girer ne de evlenir.

Margot´yu öldürdüğü iddia edilen seri katil Serton ise suçlamaları kabul etmemesine rağmen cinayetin işleniş tarzından dolayı cezaevine yollanır. Yıllar sonra Margot'nun cesedinin bulunduğu yerin yakınlarında iki cesedin daha bulunmasıyla Margot´un esrarengiz ölümü tekrar gündem konusu olmaya başlar. Bu arada Alex birtakım mailler almaya başlar ve ilk maildeki linke tıklayınca karısının bir kalabalık arasında çekilmiş bir videosunu görür. Üstelik görüntü Margot'nun sekiz yıl önceki değil şimdiki hali gibidir. Margot´un yaşayıp yaşamadığı sorusuyla birlikte esrarengiz e-mailler gelmeye devam eder. Alex´in, yıllardır görüşmediği bir arkadaşıyla görüştüğü gün, arkadaşının öldürülmesiyle tüm dikkatlerin Alex´in üstünde toplaması ve bir kumpas klişesinin içinde kendini bulmasıyla soluksuz bırakacak bir kovalamaca başlar ve kahramanımız “suçsuzluğunu ispatlamak için” kaçmaya başlar bilindiği üzere.

Cinayetleri soruşturan Yüzbaşı Eric Levkowitch (François Berléand) ise ellerini sık sık yıkayan, ocağın altını kontrol eden, kendi evinde gereğinden fazla düzenli, kuralcı hareket eden ve dolayısıyla mesleğinde de ayrıntılara olan düşkünlüğüyle göze çarpan ama buna rağmen iyi niyet gösteren bir polistir.
Birtakım kovalamacalar, olaylar, polis sorguları, Alex´in kaçışı, tekrar ortaya çıkması gibi devinimler üzerinden film devam eder ve merak unsuru hiç dinmez.

Kimseye Söyleme (Ne Le Dis A Personne)François Cluzet´in abartısız, sade, ama alkışı hak eden performansı; mesela mail aldığı esnada parmaklarından okunan heyecanı, parmaklarının tedirginliği, yine mail aldıktan sonra yüzünde oluşan ender gülümsemesi, ağlamasıyla ve buna benzer jest ve mimikleri oldukça sahici, adeta içimize işliyor. Filmde eleştirebilecek noktalardan yalnızca birisi: Alex ve Margot´un aradan geçen sekiz yıla rağmen pek yaşlılık belirtisi göstermemesidir.

Kıyıda köşede kalmış iyi filmlerden bir tanesi olan “Kimseye Söyleme” roman uyarlaması olduğu için iç içe geçen sahneler zihinde bir kaos yaratıyor. İlk izlemede özellikle altyazılı izliyorsanız bazı ayrıntıları kaçırabilir, kişilerin kim olduğu, nerden geldiği, neden ortaya çıktığı hakkında şüpheler kafanızda oluşabilir. 131 dakikalık film boyunca birbirinden bağımsız gibi görünen sahneler film sonunda haklı olarak bütünlüğe bürünüyor. Ve akılda kalan finali, kurgusu, oyuncuların performansı ve müzikleriyle güzel dakikalar yaşatan bir film olmayı başarıyor.

Aile içi bir akşam yemeği ile başlayan ormanın güzelliği, çiçek bahçesinin renk cümbüşü ve gölün hissettirdiği belli belirsiz anılarla devam eden film, aynı görsel şölenle bitiyor.

Mathieu ChedidFransa'nın Oscar'ı olarak kabul edilen Cesar Ödülleri'nde En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dahil dört ödül kazanan filmin müzikleri ise Lübnan asıllı, M olarak da zikredilen Fransız rock şarkıcısı, söz yazarı ve gitarist Mathieu Chedid´e ait ve filmin içinden Jeff Buckley´in “Lilac Wine”si bize ayrıca göz kırpıyor. İyi Seyirler.

~~~
Yapım Yılı: 2006
Gösterim Tarihi: 6 Nisan 2007
Süre: 131 dakika

Oyuncular:
François Cluzet ... Alexandre Beck
Marie-Josée Croze ... Margot Beck
André Dussollier ... Jacques Laurentin
Kristin Scott Thomas ... Hélène Perkins
François Berléand ... Eric Levkowitch
Nathalie Baye ... Maître Elysabeth Feldman
Jean Rochefort ... Gilbert Neuville
Marina Hands ... Anne Beck
Gilles Lellouche ... Bruno
Philippe Lefebvre ... Lieutenant Philippe Meynard
Florence Thomassin ... Charlotte Bertaud
Olivier Marchal ... Bernard Valenti
Guillaume Canet ... Philippe Neuville

Yönetmen:
Guillaume Canet

Senaryo:
Guillaume Canet
Harlan Coben

Müzik:
Mathieu Chedid

Bağlantılar:
http://www.imdb.com/title/tt0362225/
http://fr.movies.yahoo.com/neledisapersonne.html
http://www.tellno-one.com

~~~
Sayı: 42, Yayın tarihi: 10/11/2009

Başa dön

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics