MaviMelek
Hermes Kitap
"Seni sükut-u hayale uğratacağım / inciteceğim / boktan tacımı takınırım / yalancı tahtım üzerinde: / düş kırıklıklarıyla dolu…" Hurt / Johnny Cash

[Hezeyan]"İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar…*" | Sultan Yavuz

Devinim | Dilek Özmen

"RUHUM YOK BENİM!"

“Ölümsüz ve tutulamayan yetenek; seni parçalamalarına nasıl izin verdim? Sen artık yeteneksizsin."
İlk kez yaşıyorum da… Dizlerim titriyor, titriyor, titriyor. Memelerim bir beden daha büyüdü. Farkında bile değilim; diyafram nefesi mi alıyorum? Hareketlerimi engellemesin diye, evlilik yüzüğümü dahi çıkardınız. Taptığınız Shakespeare, oyuncularını kilolarca giydirirken, bir aptalı mı temsil ediyordu peki? Şu 2 gramın işine bakın sayın jüri!
Sesim var mı? Bu konuşan ben miyim? İnanmıyorum, sesim çıkıyor; hem de benden bağımsız. Titrek bir nefes, o küçük salona yayılıyor. Siz nereyi cımbızladınız? "Beni mutlu edecek şey, bu! Belki de deliliktir!"
"Sandalye alabilir miyim?" diye sordu genç kadın. En yaşlı akbaba cevap verdi, olanca yumuşaklığıyla: "Tabii, alabilirsiniz." İki sandalye, akbabaların karşısına dikildi; küçük, tozlu sahnenin ortasına. Bu ne gerginlik! Bu ne işkence! "Ölüm ve Kız" çalıyor, duyuyor musunuz?
Paulina'nın** sesi çıkana kadar, ölümün ne olduğunu anladın. Yavaş yavaş, kan damarlarından çekiliyor, için bomboş gibi. Hey, yukardan bana bakan şey! Sen, ruhum olmalısın? Neden beni terk ettin? Paulina, işkencecisine hesap mı soruyor? Yoksa kadına karşı, işkencecisiyle işbirliği mi yapıyor? Sözcükler, sözcükler, sözcükler…
"Tamam, diğerine geçebilirsin."
Dario Fo; "Yalnız Kadın."
"Ah, kocam olacak. Hep bu saatte arar beni, özür dilerim, bir dakika. Alo? Evet. Ne? Nee? Hastir bok! … Seninle ilgisi yok canım, sandım ki…"
"Yeterli, kızım."
Kadın: "İyi günler." Bana neden öyle bakıyorsun, piç gözlü genç akbaba? Ruhumu iade edecek misiniz? Oysa sahneye "melek" çıkacaktı daha. En yaşlı ben miyim? Aşk, yaşa bakmıyor işte, bunu anlayamadınız mı daha? Bu ne? Buna yetenek sınavı mı diyorlar? Siz 8'liler, biz 1'lilerin "yeten-ek"lerini mi ölçeceksiniz? Yetenek ölçmek? Bence bir yetenek- ölçer icat edin; işiniz kolaylaşır. Senin yeteneğin 20 kilo geliyor. Ah, 30'dan aşağısı maalesef kurtarmıyor!
İnsan beyni ne garip! Tüm bunlar olup biterken, perdelerin ne kadar pis olduğunu düşünüyor, k.ç kadar sahne bir anda büyüyor, büyüyor, büyüyor… Beni yutacak mı? Beni yutacak mısınız? Pek de lezzetli olmayan bir beden kalıyor size. Afiyet olsun beyler!
"Haydi, ayıralım şunu!" diyor yaşlı akbaba. Sahnede üstüne tünüyorlar. Üstümüze tünüyorlar. Acı hissetmiyorum, ruhum yok benim!
İştahlı bir kahkahayla finaldeyiz: "İşte Baş, İşte Gövde, İşte Kanatlar…"

* Sevim Burak'a ait, aynı adlı oyun.
** Ariel Dorfman'ın "Ölüm ve Kız" adlı oyunundaki kadın karakter.

 

Sayı: 30, Yayın tarihi: 25/09/2008

Başa dön

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler | Hezeyanlar    ©2008 MaviMelek            website metrics