MaviMelek
Hermes Kitap
"Ölüm korkusuyla insanlar / Bırakanlar yaşamaktan, ışıktan; / Atılırlar ölüme, ölümden korkmanın / Dertlerin kaynağı olduğunu unutarak." Lucretius

[Çizgi Roman]"The Hedge Knight (Gezgin Şövalye)" | Hikmet Temel Akarsu*The Hedge Knight

"ŞÖVALYE YAŞAM YOLU"

Yirminci Yüzyıl'ın finaline doğru ilerlerken fantastik türlerin edebiyatta ağırlığını arttırmasının ne anlama geldiğini uzun uzun düşünmüş, tartışmıştık. Geç kapitalizmin insanoğluna yüklediği rekabetçi, seleksiyonist, mücadeleci ve bireyci yaşam tarzının sonucunda insanlar ciddi düzeylerde yorgun ve bezgindiler. O yüzden fantastik dünyaların sihirli okyanuslarında kaybolmak, gerçeklikler dünyasından uzaklaşmak, relaks ve muktedir olmak, o düşlerle yaşayıp gitmek herkesi cezbediyordu. Kısacası “kaçış edebiyatı” dediğimiz bir tür giderek kapsayıcı hale geliyordu.

O dönemin edebi eserlerinde fantastik dünyalar kurmak söz konusu olduğunda vazgeçilmeyen bir konsept vardı: Şövalye yaşam yolu... Kılıç ve büyü... Epik anlatıların deforme edilmesi, söylencelerin stilize edilmesi ve eski dünyaların efsanelerinin nehir anlatılar haline dönüştürülmesi...

Böylelikle büyük bir avuntu kaynağı oluşuyordu insanlar için. Fakat Avrupa'nın tarihinde büyük bir rolü olan “şövalye” yaşam yolu da gerçekdışı, fantastik bir dünyanın vazgeçilmez elemanı, daha doğrusu kurbanı olup çıkıyordu.

Özellikle 2001 yılındaki dönüşümlerin ardından, epik anlatılarda gerçeğe yönelim başladı. Troy, Kral Arthur, Büyük İskender vs gibi büyük hikâyeler filme çekilirken gitgide daha fazla gerçeklere bağlı kalınmaya başlandı. Bu yansımanın dalgaları, roman, destan, inceleme gibi türleri aşarak çizgi romana kadar ulaşmış bulunuyor.

“Gezgin Şövalye” (The Hedge Knight) sunumunda gösterilen olağanüstü özenin dışında bambaşka önemli bir algı ile daha karşı karşıya bırakıyor okuru. Genelde gerçeküstü bir dünyadan söz eden ve abartılı anlatılarla olayları betimleyen çizgi roman geleneğine aykırı bir gerçekçilik vurgusu ile apayrı bir ses getiriyor “The Hedge Knight”.

Kaçış edebiyatı olarak da adlandırılan fantastik edebiyatın yükselişe geçtiği, post kapitalist ve post-modern yıllarda şövalye, kılıç, büyü tapıncı bu tür edebiyat ve sanatın vazgeçilmez ögesi haline gelmişken, bir süre sonra öylesine çok fantastik ya da sürrealist şövalye karakterle karşılaşmıştık ki bir zamanların “gezginci şövalye” kavramının Avrupa'nın ve dünyanın gerçekliği ve kaderinde ne denli etkili ve önemli olduğunu neredeyse unutmuştuk.

Oysa, şövalyelik sadece kült bir kavram değil, Avrupa tarihinin en önemli ahlaki, askeri, sosyal ve kültürel sembollerinden biridir. Soylu değer yargılarının uygulayıcıları, ülkenin, kralın, dinin ve zayıfların bekçisi olan şövalyelerin yaşadıkları çağda yarattıkları derin etkinin karizması bugüne kadar ulaşmıştır. Herkes şövalyeliğin üstün erdemlerini bir tapınç haline getirmekte birbiriyle yarışır hale gelmiştir.

İşte Gezgin Şövalye (The Hedge Knight) çizgi romanı bu şövalye yaşam yolunu, adeta bir katalog gibi betimleyen, tamamıyla gerçekçi bir anlatımla süren, informatik yönü ağır basan bir çizgi romanla devreye giriyor ve hepimizi etkilemeyi başarıyor.

Karakteristik bir şövalye öyküsü anlatıyor The Hedge Knight. Avrupa'nın o dönemlerinde barış zamanları şövalyeler arasında büyük turnuvalar düzenlenirdi. Buralara sancak, flama ve armalarıyla gelen, muhtelif prensliklere bağlı şövalyeler hem cesaret ve savaşma güçlerini geliştirir, test ederlerdi, hem de “armayı yükseltmek” için gerekli onurlu atraksiyonlara girişirlerdi.

Bizim sevgili “The Hedge Knight”imiz ise şövalyelik prosedürünü henüz tamamlamamış, gezginci şövalye olmayı kafaya koymuş, o tarzda yaşayan yiğit bir genç adamdır. Hikâyemiz bu kahramanımızın turnuvaya katılabilmek için girişimde bulunduğu sırada başına gelenleri anlatıyor. Soyluluğu kuşku taşıyan kahramanımız attığı her adımda probleme bulaşır ve dışlanırken, en sonunda çok sert bir kayaya çarpar. Bir kadın meselesi yüzünden ülkenin prensini yumruklar. Cezası ya ölümdür ya da yedi kişilik prens hanedanı şövalyelerine karşı kendiyle birlikte dövüşecek altı soylu şövalye bulmaktır. Bu zor işi başarmak olanaksız gibi gözükürken garip tesadüfler devreye girer. Çünkü prensin küçük kardeşi kılık değiştirmiş halde bir süredir şövalyemizin at uşaklığını yürütmektedir.

George R. R. Martin's'in çarpıcı ve çok güçlü çizimlerle bezeli bu etkileyici şövalye romanı, çizgi roman okurlarının kitaplıklarında son derecede ağırbaşlı ve “cool” bir eser olarak hakkettiği yeri almalıdır. Şövalye yaşam yolunu son derecede ayrıntılı betimleyen yetkin ve özenli bir çizgi romanla karşı karşıyayız.

Özellikle koleksiyoncuların kaçırmaması gereken bir eser “Gezgin Şövalye”.

Eser: George R.R. Martin's
Uyarlama: Ben Avery
Kurşun Kalem: Mike S. Miller
Çinileme: Mike Crowell
Çeviri: Eren Erimer & Funda Aksüt
Çizgi Roman-Renkli-Kuşe

* Radikal Kitap, 18 Şubat 2005

htakarsu@pen.org.tr
www.myspace.com/hikmettemelakarsu

Başa dön

 

 


Çizgi Roman

Hikmet Temel Akarsu - "Edebiyatın Buzkıranı: Çizgi Roman..."

Hikmet Temel Akarsu - "İngsos Sanık Sandalyesinde: V For Vendetta"

Hikmet Temel Akarsu - "The Hedge Knight (Gezgin Şövalye)"

Hikmet Temel Akarsu - "Ultimates / İntikamcılar"

Hikmet Temel Akarsu - "Kabuslar Lordu Karabasan..."

Hikmet Temel Akarsu - "Ölümsüzler Panayırı - Enki Bilal Olayı"

Hikmet Temel Akarsu - "Venedikli Üstat Milo Manara"

Hikmet Temel Akarsu - "Ken Parker"

Hikmet Temel Akarsu - "Yüksek Burjuvanın ‘Requiem'i: Batman...ŞŞŞŞ!"

Hikmet Temel Akarsu - "Wolverine"

Hikmet Temel Akarsu - "Tenten'in Maceraları"

Hikmet Temel Akarsu - "Kimmeryalı Barbarın Dönüşü: Conan"

Hikmet Temel Akarsu - "Günah Şehri" (Sin City) - Buruk Veda

Hikmet Temel Akarsu - "Rüyalar Lordu Sandman"

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 MaviMelek            website metrics