MaviMelek
Hermes Kitap
"Bulut geçti gözyaşları kaldı çimende / Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde…" Ömer Hayyam

[Gündem] "Hatırla Sevgili Film Müzikleri veya Aşk Üzerine" - Melek Öztürk

Hatırla Sevgili

"BU YILDIZLI GÖKLER NE ZAMAN BAŞLADI DÖNMEYE?.."

MaviMelek'te bir televizyon dizisinden söz edileceğini hiç düşünmezdim, hele ki bu yazının tarafımdan yazılabileceğini. Ancak "istisnalar kaideleri bozmaz" diyorum; çünkü "Hatırla Sevgili" replikleri ve müzikleriyle benim için bir "istisna" olmuş durumda. Bu durumun en büyük nedeni, dizinin yakın tarihimize belgesel niteliğinde de ışık tutmuş olmasıdır. İlkbaharın umut yüklü yeşeren yapraklarının sonbaharın acımasız rüzgârında insafsızca sallandırılıp, süpürülmesine rağmen o yaraların hâlâ kapanmadığını, izlerken yüreklerimizin sızlamasından anlayabiliyoruz.

Hatırla Sevgili

 

"Burnunun ucunu görememe"yi, en yakınında olan biteni algılayamamak diye de tanımlayabiliriz. O zaman "ileriyi görmek" diye düşünmek de mümkün olabilirdi, ama bu da değil. "Geçmişi hatırlamak"tır bu sadece. Hatırlamak ve anlamak için. Bu yüzden "Hatırla Sevgili" denmiş olabileceğini düşünüyorum, atv'de her cuma akşamı yayınlanan ve ekranlara mıknatıs misali birçoğumuzu çeken diziye.

"Hatırla Sevgili", kavuşamayan aşıkların öyküsü olmasının yanı sıra cumhuriyet tarihimizin hassas olduğunu düşündüğüm önemli dönemlerine tanıklık ediyor, başarılı senaryosu ve ekibiyle. Dizi, mücadeleleri ve aşklarına inanmış insanların öyküsü üzerine kurgulanmış. Davalarına yürekten inanmış insanların ölümü dahi göze alan umutlu savaşı ve aşklar. Bu aşklar öylesine derindir ki, "artık böyle aşklar kalmadı" diye düşünmeden edemiyoruz. Çünkü bu aşklar, insanın ülkesine duyduğu aşkla özdeşleşir. "Çemberimde Gül Oya", "Kırık Kanatlar" ve geçen sezon başlayan "Hatırla Sevgili", bu türün en başarılı örnekleridir.

Platonik başlayan aşklar çoğu zaman yarım kalmaya mahkûm olsa da bu dizide başlayan aşklar bir süre sonra karşılık görmeye başlar. Ancak yaşanan dönem Hatırla Sevgiliitibarıyla bu aşkların mutlu bitmesi neredeyse imkânsızdır. Çünkü "bir garip aşk" öyküsü üzerine kurgulanır olaylar.

"Hatırla Sevgili" bu güne kadar birçok yönüyle eleştirildi. Evet, cumhuriyet tarihinin bir dönemini anlatması ve belgesel bir nitelik taşıması nedeniyle dönemin olaylarına daha yakından şahit olmamız sağlanabilirdi. Ancak bazı eksikliklerine rağmen bir kenara atılıp görmezlikten gelinebileceğini de düşünmüyorum. Çünkü 60'lı yılları ve 68'in ruhunu şimdiye dek hep okuduk veya dinledik. O yıllarda ABD ve Avrupa kökenli Hippi Hareketi ve sloganı "savaşma, seviş" tüm dünyada sanat ve edebiyatta özgürlüğün sesi oldu. Ülkemizde ise bu sesin yansımasının bedelleri birçoklarımız için ağırdı. Ama aynı zamanda solun da yükseliş yılları olan 60'lar, ülkemizde sol mücadelenin yükseldiği yıllardır. Dizide solun mücadelesi objektif bir bakış açısıyla yer alıyor. Ayrıca Can Dündar'ın arşivinden hazırlanan gazetelerden derlenen manşet haber başlıkları dizinin belgesel özelliğine önemli katkıda bulunuyor. Hatırla Sevgili

Darbe öncesi filizlenen bir aşk öyküsüdür, belki basit bir konudur, aşktır sonuçta. Ancak aşk hangi dönem edebiyatın ve sanatın konusu olmadı ki? Edebiyat aşkı anlatır, aşk da edebiyata esin kaynağı olur. İnkâr edemeyiz "aşk hayatı" diye bir kavram her zaman vardır. O halde bir dizide de bu konunun nasıl işlendiği önemlidir. Dizide Necdet'in (Okan Yalabık) Yasemin'e (Beren Saat) bu konuda yaptığı tanımlama edebi açıdan dikkate değerdir: "Aşk, bir insana çok yakından bakabilmektir." Bir insanın gözlerinden ruhunu okumak ve anlamak ne kadar mümkündür? Bunlar çok göreceli kavramlar ve durumlardır.

Hatırla Sevgili

 

Bir süre önce dizinin merakla beklenen soundtrack albümü de çıktı. Albümün hazırlığı Kemal Sahir Gürel, Adnan Gül ve Alptekin Öztürk tarafından yapılmış. Söz, müzik ve vokallerde: Mehmet Güreli, Eylem Aktaş, Atakan Akdaş, Mustafa Nuhut, İbrahim Karaca, Seyithan Kızıl, Özlem Taner, Hücran Yıldız, Ayşe Önder ve Hilmi Yarayıcı'nın imzaları var.

Dizinin bu sezon ekrana gelen yeni bölümünde, daha farklı bir soundun sesi yükseldi, geçen sezonun müziklerinden farklı olarak. 68 Kuşağının Şilili devrimci grubu; Inti Illimani. Che Guevara şarkıları siyasi hareketlerin yoğunlaştığı sahnelerde tansiyonu yükseltmekte.

Hatırla Sevgili

 

Geçen sezonun müziklerinden oluşan soundtrack albümünde yer alan şarkılar dizide anlatılan dönemle özdeşleşmiş. "Geçmişten Geleceğe", bir Hüseyin Yıldız bestesi. Sözler, İbrahim Karaca'ya ait. Solist, Erdal Güney. Sözleri:

"Sevdamız bir uzun bakış
Ey memleket ey soylu düş
Ömrümüze girip oturdu kış

Bir gül idin derilmemiş
Daha gün yüzü görmemiş
Örselenip kırılmamış oy…

Ne bu sürgün ne bu gidiş
Ey memleket sevdalı düş
Katlimize ferman bu son gülüş"

Bu sözlerle geçmişte "hak ve özgürlükler" uğruna mücadele eden cesur insanlar anlatılmaktadır.

Hatırla Sevgili

 

Dikkatimi çeken bir diğer şarkı, rubaileriyle ünlü, "herkesin yolu kendine varır, arama başka yerde!" diyen şarap ve sevgiden taviz vermeyen İranlı şair Ömer Hayyam'ın. Buram buram ayrılık kokar ve garip bir hüzün bırakır geride Hayyam'ın "Kimse Bilmez"i.

Mehmet Güreli'nin besteleyip yorumladığı "Kimse Bilmez"in sözleri de şöyledir:
"Bulut geçti gözyaşları kaldı çimende
Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde
Seher yeli eser yırtar eteğini gülün
Güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün
Bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye
Kimse bilmez
Kimse bilmez…"

mavimelek@mavimelek.com

Başa dönMaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 MaviMelek            website metrics