MaviMelek
Hermes Kitap
"Belki de iyi sanat, heyecanların fikirlere dönüştüğü zamanlarda gizlidir." Lermantov

[Gündem]"Courbet'nin L'Origine du Monde tablosu Türkiye'de sergilenmeli"

Gustave Courbet

"NÜ'LERİN RESSAMI COURBET"

İlk kez 1995 yılında Fransa'da, Orsay Müzesi'nde sergilenen ve 19. yüzyıl Batı sanatı tarihinin en cüretkar tablosu olarak kabul edilen "L'Origine du Monde"un (Enis Batur'un uygun gördüğü çeviriyle "Dünyanın Başladığı Yer") Türkiye'de de sergilenmesi için barbuni.com'un başlattığı kampanyaya mavimelek.com da katılıyor.

“L'Origine du Monde (Dünyanın Kalbi) Türkiye'ye aittir," demeyi ne çok isterdik. Merkez, kalp, kaynak, köken… Ne kullanırsak kullanalım bu tablo, resim sanatının başkentidir. Batı'yla her teğet derecesindeki, hatta uzak gönül çağrışımlarını bile her fırsatta terennüm ederek şişinen cümle sanat odaklarımız, Kapıkule gözcülüğü sırasında nedense bu "başkenti" ıskalamakta ısrar ediyorlar.

Enis Batur'un "Elma" romanının yargılanması, yasaklanması, toplatılması ve yayın hakkının iade edilmesi süreci bu ısrarı açıklıyor aslında. Tabii ki Enis Batur söz konusu tablonun kıllarla örtülü başkentine kitapta yer vermesi -siyah beyaz-* akla şu soruyu aniden getiriyor: Tablodaki kıllar yüzünden mi?

Halil Paşa'nın kariyeri, yaşantısı ne olursa olsun "L'Origine du Monde" yani Fransa'nın bile 1866'dan 1995'e kadar doğru düzgün sahip olamadığı ve 1995'te müzelik hale gelebilen tablo çok yakında ülkemizde de olmalı. Son yıllarda sanat dünyamızı renklendiren ve yüz binleri kendi yerlerine çeken müzelerimize sesleniyoruz.

Barbuni ve MaviMelek olarak bu çağrının bir sergiye dönüşmesini talep ederken "fahri" sponsorluğumuzu bütün müze ve sanat kuruluşlarımıza açıklıyoruz.

Ve ülkemize fiili olarak gelmeden Gustave Courbet'nin mini bir sanal sergisini açıyoruz.

L'Origine du Monde Merhaba Mösyö Courbet
Sleep Buğday Eleyenler

Halil Paşa'nın kökeni

Halil Paşa'nın siparişi üzerine Courbet'nin yaptığı ve 150 yıldır büyük tartışmalara sahne olan "Dünyanın Kökeni" uzun zamandan sonra ilk kez sergileniyor. Courbet, döneminde kadınları ideal bir çekicilik içinde ama vücut kılları ve kırışıklıklarıyla resimleyen bir sanatçı olarak ilgi çekmişti.

Gustave Courbet'nin yapıldığı dönemden bu yana skandallara neden olan ünlü yapıtı 'Dünyanın Kökeni', yıllar sonra ilk kez sergileniyor. En son 1988'de sergilenen resim, 1853'te yapılmış, ama 120 yıl boyunca kamuoyundan gizlenmiş, asla sergilenmemişti. Tablonun bir başka ilginç özelliği ise, o dönem Osmanlı'nın Paris büyükelçisi olan, Courbet'yle iyi bir dostluk kuran ve döneminin önemli sanat koleksiyoncuları arasında sayılan Halil Şerif Paşa'nın siparişi üzerine yapılmış olması.

Dünyanın Kökeni, Paris'te açılan bir Courbet sergisinde yer alıyor. Daha sonra New York'a gidecek olan sergi, sanatçının kendi döneminde kuralları yıkan ve sonraki kuşaklar üzerinde de etkili olan tarzını ele alıyor. Serginin açıldığı 'Grand Palais'nın küratörlerinden Laurence des Cars sanatçının tarzını Courbet muhtemelen son klasik ressam ve ilk modernistti diye özetliyor. Sergide, 1877'de ölen sanatçının 120 yapıtı ve dönemine ait çeşitli fotoğraflarla belgeler yer alıyor. Manzaralar, portreler, nü'lerin ressamı Courbet, döneminde egemen olan yerleşik değerlere karşı çıkan, mesela kadınları ideal bir çekicilik içinde ama vücut kılları ve kırışıklıklarıyla resimleyen bir sanatçı olarak ilgi çekmişti. Tabii bu o zaman da, 20. yüzyılda da tepki çekmiş, ünlü resmi "Dünyanın Kökeni" ancak 1988'de sergilenebilmişti. Yıllarca Halil Şerif Paşa'nın evinde bir perdenin arkasında duran resim, daha sonra ona sahip olan ünlü psikiyatrist Jacques Lacan'ın evinde de bir panonun arkasında tutulmuştu.

Halil Şerif PaşaKavalılı Mehmed Ali Paşa'nın yakını Mısırlı Prens Büyük Şerif Paşa'nın iki oğlundan biri. Tanzimat döneminin en renkli kişiliklerinden. Fransa'da bir Parisli gibi yaşayan bir Osmanlı diplomatı. Ama Halil Şerif Paşa'nın belki de en önemli özelliği, İslam dünyasının, Avrupa resminin çok önemli yapıtlarının yer aldığı bir özel koleksiyon oluşturan ilk aydınlarından biri olması. İngres'in "Türk Hamamı"ndan Courbet'nin "Dünyanın Kaynağı" adlı ünlü tablosuna uzanan görkemli ve gözüpek bir resim koleksiyonu meydana getiren Halil Şerif Paşa, Fransız sanat Tarihçisi Michèle Haddad'ın bu araştırmasıyla, yaşamını kuşatan sis tabakasının arasından gün ışığına çıkıyor.

Halil Şerif Paşa / Bir İnsan Bir Koleksiyon, yaşama olduğu kadar sanata da tutkun Halil Şerif Paşa'nın kişiliğinde, Doğu ile Batı'yı buluşturuyor.

HALİL ŞERİF PAŞA / Bir İnsan, Bir Koleksiyon
Michèle Haddad
Çeviren: Elif Gökteke
İstanbul, 2001
173 sayfa

Ülkü Tamer'in bu kitap hakkındaki yazısı

Kaynak: http://www.barbuni.com/index.php?cmd=7&textID=4871

* MaviMelek'in, görsel sunum biçimi uyarınca biz de bu resmi (ve Courbet'nin diğer resimlerini) "mavi" olarak yayınlıyoruz.

 

Başa dön

MaviMelek | Retorikler | Öyküler | Şiirler | Derlemeler | Gökçeyazın | Denemeler    ©2007 MaviMelek            website metrics