MaviMelek Edebiyat
» Sayı: 46 | 18/05/2010
«Yazar, kişisini öldürmek için, neler düşünebilir, neler tasarlayabilirdi, şimdiki gibi, zıvanadan iyice çıkmış olmasaydı?...»
Gece* - Bilge Karasu

107.

«Babam sabırsızlanıyordu. Günlerdir, neredeyse dolaba girip bir şeyler okuyordum; bunca şeyi açıkta okurken, nedense çekindiğim için, bir kitabı dolapta gizlediğim o kadar belliydi ki! Görmek istiyordu. Bin dereden su getiriyor, beceremediğim bir şey yapmağa çalışıyordum: Yalan söylemeğe çabalıyordum. Babam tokmağı tuttu, kapıyı sertçe açtı. Dirseğim boy aynasının orta yerine girdi. O noktadan başlayarak üç büyük çatlak hızla çerçeveye vardı dayandı. Babam dirseğimi merak bile etmedi, uzaklaştı. Dirseğime bir şey olmamıştı. Sonunda, kitaba da bakmamıştı. Kitap dolapta kaldı. İki yıl boyunca haftalığım verilmedi. Ayna ancak ikinci yılın sonunda yenilendi. Onbeş yaşındaydım artık. Yeni aynayı yadırgadım; beni tek kişi gösteriyordu. Oysa iki yıl boyunca o aynada üç kişiydim. Çarpık da olsa…

Bir şey bitiyor. Ağaçların yapraklarına bakıyorum pencereden. Biri ötekine benzemiyor. Hepsi ayrı ayrı. İnsanların gözleri, elleri, ağızları, gövdeleri ayrı ayrı. Birilerini öldürmek gerek. Ama kimi? Ya da, hangi aynadakini?

N. için bir hiçolum tasarladığımı yazmıştım. N. kendiliğinden dağıldı gitti. Hastalığı artık üretken değil; en azından kendine zarar veriyor. Denge bozulmuş demektir. Çaresine bakmalı.

Sorup duruyormuş. Bu işlerin ardındaki kim, diye… Göstermek boynumun borcu olsun. Onun yerinde olsaydım, uydurduğum, ya da, gerçeklikten yola çıkarak “yarattığım” kişileri öldürmektense yazar kişiyi öldürmenin daha usluca bir şey olacağını düşünürdüm. Yazar, kişisini öldürmek için, neler düşünebilir, neler tasarlayabilirdi, şimdiki gibi, zıvanadan iyice çıkmış olmasaydı?...

Belki de şöyle bir şey…»

 

*Gece / Bilge Karasu
s. 226-227, Metis Yayınları, Altıncı Basım: Ekim 2007

~~~

Gece | Bilge Karasu
İllüstrasyon: KaraÇizme
Dosya Yazıları:
[Öykü] "Dehlizde Giden Adam" | Bilge Karasu
[Editör'den] "Türkçe Edebiyata Sığmayan Bir Bilge" | Hasan Uygun
[Deneme] "Bilge Karasu’da Yabana Doğru" | Tuğçe Ayteş
[Gökçeyazın] "Gündüzleyin Gece'yi Anlamak" | Arzu Eylem
[Deneme] "Değişmeceli Anlatım ya da İmge: Bilge Karasu"
Yusuf Turhallı
[Deneme] "Bu Bir Bilge Karasu Okuması ve Okumalarının Okumasıdır" | Onur Avcı
[Deneme] "Soyut Bir Dikenin Acısı: Kahramanlık" | Melek Öztürk
 
 
 
 

 

 

 

 

[MaviMelek Edebiyat]
website metrics